krautwire.cz » reference

 (266 kB)

Guru S, Audiodrom

1.6.2009

Skutečný profesionál…

Krautwire Guru S Pro

Neuplynulo příliš mnoho času od doby, kdy prošel mou poslechovou místností reproduktorový kabel Krautwire Fractal. Vlastně ani neprošel, protože v mém domácím systému už zůstal natrvalo. Nechci tvrdit, že je to nejlepší kabel na světě - určitě někde existuje kus drátu, který bez toho, abyste si kvůli němu museli vzít hypotéku na dům, zahraje lépe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Vtip je v tom, že Krautwire Fractal je jedna z nejlepších voleb v ještě zaplatitelné kategorii a sedl perfektně nejen k mým komponentům, ale vysloužil si hlasité hvízdnutí i všude tam, kam jsem s ním zatím zavítal. Hlavně z tohoto důvodu dostal známku 100% Reference (více se o této kategorii můžete dozvědět zde).

Je jasné, že takto povedený kabel vzbudí zvědavost a proto jsem začal pátrat, co zajímavého se ještě dá v katalogu Krautwire najít, tentokrát na poli signálových vodičů. A jak jinak si chcete udělat obrázek o rozdílech v jednotlivých modelech než tak, že vezmete vodič nejlevnější a nejdražší a provedete si srovnání? Za oběť proto padl signálový kabel Krautwire Guru S Pro (1m set za cca 8,5 tisíce) a jeho luxusní kolega Passion Gold LTD Pro Swarovski (1m za 62 tisíc) - to už je slušný rozdíl, ne?

Od diamantů k doživotí…
Passion Gold LTD Pro Swarovski je unikát, který se vyznačuje nejen přesně definovanou příměsí zlata do nativního stříbra, ale navíc v sobě má pořádnou dávku toho pravého highendového fetišismu - symetrické Neutriky na jeho koncích jsou posázeny malými drahokamy ze Swarovského dílny. Pokud se chcete blýsknout před přáteli, neuděláte chybu. Zvukově není Passion také žádné ořezávátko, jde nádherně hluboko a je až analogově příjemný na uši. Při své ceně má však už pěknou řádku konkurentů, kteří se dostali se zvukem ještě dál a nepomůže ani když odpočítáme 20 tisíc za Swarovského kameny. V nadpisu této recenze i v dalším textu proto najdete pouze Guru, který naopak představuje vynikající poměr cena/výkon a mohl by klidně stát i víc.

Guru S je současnou vstupní kategorií do světa interkonektů Krautwire, tzv. Lifetime Serie, neboli drátů ´na celý život´. Můžete jej mít jak v metráži, tak v setech standardních délek nebo v libovolných dalších délkách na přání. Rovněž způsob ukončení je pouze na zákazníkovi - v symetrické verzi najdete osvědčené Neutriky, u RCA máte na výběr cinche WBT (jaké, to je zase jen a jen na vás) nebo Eichmannovy Bullet Plugs (to jsou ty obyčejně vypadajicí plastové kolíky, které způsobily v konektorech malou revoluci a staly se vedle WBT poznávacím znamením highendové kabeláže). Podle typu konektorů se liší i označení kabelů - písmeno ´S´v názvu Guru S značí již třetí vylepšenou generaci původního Guru, odlišující ze zejména použitím vodičů s pevným průřezem (solid core). SX jsou pak označeny kabely osazené zmíněnými RCA konektory s bodovým zemněním (WBT Nextgen nebo Bullet Plug), přídomkem ´Pro´pak symetrické verze (Neutrik XLR). Takže teď, když už máme v jednotlivých variantách jasno, budu dále v textu používat jen familiární oslovení ´Guru´.

Vodiče použité v Guru jsou hybridní, stříbrné s měděným jádrem, spletené na principu křížového dvojčete. Velký důraz byl kladen na odstínění, protože rušení ve vzduchu kolem nás je stále více a více (daň za mobilní pohodlnost). Prostý fakt narůstajícího ´nepořádku´v éteru nutí mnohé výrobce přehodnocovat svoje zavedené produkty a řešení, která byla fenomenální o jednu či dvě dekády zpět (zejména nestíněné konstrukce jako Kimber Kable nebo Nordost a podobně) najednou přestávají v moderních aplikacích a při dnes požadovaných větších délkách stačit. Guru to řeší nejen volbou vhodné geometrie, ale i speciálním opletem a stínící páskou, rušení se tudíž nekoná. V dielektriku najdete samozřejmě Teflon, do doby než někdo objeví nějaký materiál s lepšími vlastnostmi.

Sympatické je, že Krautwire Guru není určen pouze pro ušlechtilé ruce nás, audiofilů, ale počítá se s ním i pro profesionální aplikace, tj. do studií a na hudební pódia. Tomu odpovídá i celková konstrukce, která vydrží i nelítostné zacházení a kabelu nevadí, když na něj tu a tam šlápnete (ne že bych to zkoušel, ale vícevrstvá konstrukce vyztužená průmyslovým vláknem a elastolanem a odolný vnější oplet takové záruky jednoznačně dávají). Přes to všechno je Guru bezproblémově ohebný a pracuje se s nim dobře a spolehlivě a vzhledově zapadne i do těch nejnaleštěnějších sestav.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Od despektu k respektu…
Předtím, než se pustím do pitvání jeho zvukových kvalit, se přiznám, že jsem při osmitisícové ceně od Krautwire Guru zase až tak moc nečekal. Po několikaměsíčním zápolení s kabely všemožných značek a někdy až kosmických cen se nejspíš i ten nejotrlejší posluchač musí nutně dopracovat do stadia, že bere interkonekt, který stojí méně než je dnešní průměrný plat v Česku, s despektem. Jistě, existují výjimky, které jsou dobré a ne drahé, z nichž zmíním třeba The Orchid (o tomto kousku drátu pana Van den Hula si můžete přečíst zde), ale není jich mnoho. Jakmile si zvyknete na něco lepšího, těžko se adaptovat do nižších kategorií. S Guru mi taková adaptace problémy nečinila.

Poslechová zkušenost s Krautwire Guru měla zajímavý vývoj a zesumarizoval bych ji asi takto:

První minuta
Hmm, pěkně se s ním pracuje, člověk nemusí ani moc dávat pozor aby někde něco nepřiskřípnul nebo neulomil, dostanu se kam potřebuji (podotýkám, že jsem měl k dispozici symetrickou, tedy XLR verzi). Tak tedy pusťme muziku.

První hodina
Nehraje to příliš zajímavě. To jsem zvědav, jestli o tom vůbec něco napíšu. Všechno do sebe hezky zapadá, kabel netlačí dopředu ani basy, ani výšky, středové pásmo je také v pohodě, nemám problém s rozlišením, prostor velmi dobrý - možná chybí takové ty ambientní detaily, je to ale nový kabel, dejme mu čas na rozehrání a uvidíme.

První den
Zatím jsem nenarazil na žádný problém, nic mě nenutí vstávat a laborovat s připojenýmy komponenty. Prostě poslouchám muziku a to takovým tím upřímně robustním způsobem (tj. nepřikrášleně) jako to dovedou koncové Mark Levinsony. Za ty peníze ale nemůže být Guru tak dobrý. Zítra se tomu podívám na zoubek, jdu spát.

První týden
Mám popsaný už skoro celý blok poznámkami. Připadám si jako detektiv, ale nikde žádná pořádná stopa, které se člověk může chytit. Co se stalo za týden? Krautwire Guru si pořád hraje to svoje, tím svým neutrálním způsobem. Takhle by mohla vypadat ona definice neutrality.
Jak se dalo čekat, zvuk se po cca 60 hodinách hraní (zahořoval jsem poctivě několik nocí nonstop) změnil - neobjevily se sice nové detaily, ale těm stávajícím se zlepšila definice, zjemnily se výšky (a činely si vyprecizovaly ten správný gongový základ, což je za ty peníze vzácná výjimka), basy se staly přesnější a celkově se zvuk přes všechna pásma uvolnil. S tím narostlo i množství informací, které kabel podával o prostoru, ve kterém nahrávky vznikaly. A pořád to hraje tím upřímně robustním způsobem. No nic, vezmu jej na výlet do jiných sestav.

O dva týdny později…
Pobyt Krautwire Guru v audiodromu končí. Postupně vedl signál v mnoha sestavách, možná i ve více než kterýkoli jiný kabel, který jsme měli pro testy k dispozici. Pokud si pořizujete interkonekt kvůli tomu, abyste napravili nebo nějak jinak zkorigovali projev vaší stávající sestavy, na Guru zapomeňte. On vám totiž zvuk nijak zásadně nezmění - co do něj na jedné straně pustíte, to z něj na druhé straně zase vytáhnete. Pochopitelně se teď bavíme o kategorii kabelů ´do dvaceti´ takže je potřeba používat správná měřítka a šťastní majitelé Nordostu Valhalla, Mexcelu nebo jiných audiozázraků mohou zůstat v klidu - proto ztrácí smysl popisovat, v čem Guru proti těmto referencím zaostává.
V průběhu testů jsem podstrčil Guru ve 2 případech i v poslechových studiích, kde byl prohozen za stávající signálové kabely plus minus odpovídající kategorie (Groneberg Quattro Reference, Oehlbach XXL-7, Inakustik NF-1302 a Audioquest Columbia) - změna byla výrazná a pokaždé k lepšímu. Výraznost nebyla ani tak v tom, že by se Krautwire v hudbě blýsknul něčím novým jako v tom, že zcela jasně poukázal na nedostatky zmíněných interkonektů. Je to právě ukázková vyváženost přes všechna frekvenční pásma, která spolu s pevně definovaným zvukem poráží srovnatelné konkurenční dráty. Ty mohou znít tu lépe na výškách, tu mohou jít hloub nebo mít eufoničtější projev, ve finále ale oceníte upřímnost a nestrannost, s jakou k hudbě přistupuje Guru. A začnete jej respektovat tak jako já.

Electric Ladyland
Když vyšlo v roce 1968 album Electric Ladyland Jimmyho Hendrixe (Reprise CD 6307-2) bylo záhy jasné, že tyhle dvě desky představují mílník v nahrávací technice. Deska vytěžila maximum z tehdy nově používaného vícestopého záznamu (album bylo pořízeno na 16-stopý magnetofon) a i když je část tracků z audiofilního hlediska téměř nepoužitelná a ´prostor´je tvořen zvuky, které jdou zleva, zprava nebo jsou uprostřed, přece jen jde o slušně nahranou záležitost plnou na svou dobu revolučních zvukových kouzel, ať už muzikantských (to, co předvádí Hendrix se svým Fender Stratocaster si zaslouží obdiv) nebo studiových (různá zkreslení, umělá echa, overdubbing nebo páskové smyčky).

Skrze Krautwire Guru mezi CD (NAD M3) a zesilovačem (NAD M5) a obří Cabasse Carissima vtrhl Hendrix i se svou kytarou do místnosti jako uragán a zvuk vyskočil z reprosoustav jako čertík z krabičky. Jak říkám, album není zrovna ideální pro zkoumání prostorově-zobrazovacích schopností zařízení, nicméně když se zaposloucháte ve skladbě Still Raining, Still Dreaming do doprovodné kytary, zjistíte, že se dostává daleko doprava mimo rozteč reprosoustav a v některých momentech i cestuje zepředu dozadu a zpět. Taková malá perlička v jinak nepříliš pozoruhodném mixu. Krautwire Guru si s touto prostorovou informací poradil na jedničku, stejně jako ukrotil Hendrixovu kytaru na úroveň, která nás svou agresivitou nevyháněla z poslechových křesel.

Epilog…
Co z toho všeho vyplývá? Odhodláváte-li se investovat nějakých deset tisícovek do propojovací kabeláže, zařaďte Guru na svůj seznam. Máte-li štědřejší rozpočet, zařaďte jej tam taky - je dost dobře možné, že ušetříte pár tisícovek. A pokud jste hifista-začátečník, který předpokládá v budoucnu změny ve svém audiořetězci, tak jej na ´shopping list´dejte taky - vždyť patří do Lifetime Serie, neboli drátů ´na celý život´ a mnoho důvodů zbavovat se v budoucnu Krautwire Guru nejspíš nenajdete.

Kontakt

KRAUTWIREIng. František Kraut
Šlikova 11, 169 00 Praha 6 - mapa
+420 724 076 707, krautwire@krautwire.czNovinky

1.1.2024 • nový USB kabel

31.12.2022 • produkt roku

12.6.2022 • Super Symetric

----

Reference

5.1.2023 • Super Symetric Gold

31.12.2022 • produkt roku 2022

1.7.2009 • Audiodrom Fractal

tvorba webových stránek: Ananas.cz mapa webu | tisk | nahoru ↑

facebook Výhradní distributor konektorů WBT Výhradní zastoupení Kiseki nataudio Prodej dalších značek
  Výhradní distributor
konektorů WBT
Výhradní zastoupení
Kiseki
Výhradní zastoupení
NATaudio
Prodej dalších značek